Хоча на календарі зима, вже зараз очевидно, що водопілля на Росі цієї весни не буде. Для нашої забрудненої, зарегульованої, зневодненої річки, й без того позбавленої необхідних обсягів надходжень води, ця обставина рівнозначна великій «крововтраті». Тому як ніколи актуально стоїть питання проведення штучної «реанімації» річки посередництвом вже традиційної весняної промивки. Але можливість її здійснення фахівці сьогодні також ставлять під сумнів.
Приводом для занепокоєння послугували нетипові для зими погодні умови з мінімальною кількістю опадів. Тож і не дивно, що питання малої водності річок і ставків сьогодні турбує фахівців усієї України. Зокрема, на нещодавньому засіданні Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи дніпровських та дністровських водосховищ, де обговорили попередню оцінку водності весняного періоду 2020 року, зазначалося, що водність Дніпра у ІІ половині лютого очікується в середньому 88% від норми, а водність Дністра – в межах 53% від норми.
Ситуація в басейні Росі не менш критична — про це говорять черкаські метеорологи. Як зазначають в обласному гідрометеоцентрі, з осені в нашому регіоні зберігається дефіцит опадів – випало лише 50% кліматичної норми. Підстильна поверхня річкових водозборів наразі характеризується високою водопоглинальною здатністю, розраховані коефіцієнти весняного стоку дорівнюють 0,1-0,2. На окремих річках області рівні води станом на сьогодні нижчі за середні багаторічні на 0,2-0,6 м. Водність річок переважно низька та дуже низька, на річці Рось (гідропост Корсунь-Шевченківський) утримується маловоддя. Схожої ситуації чи адекватного аналогу за значеннями і процесами формування усіх чинників водопілля в області ще не було.
Як зазначають фахівці, у разі низького весняного водопілля (а це найбільш ймовірна ситуація), негативні наслідки вплинуть на забезпечення водою населення і водоємких секторів економіки в літньо-осінній період; будуть обмежені можливості наповнення природним стоком середніх і малих водосховищ, ставків різних форм власності; може ускладнитися загальна водогосподарська й екологічна ситуація. Що стосується Росі, то тут активним є й фактор великого забруднення ріки, і маловодність лише підсилить цей процес.
В останні роки частково оздоровити річку навесні, перед особливо напруженим спекотним літнім періодом, вдавалося завдяки створенню штучних повеней. «Завдяки промивці річки змиваються осілі в руслі речовини – наслідки хімізації сільського господарства, зливу миючих засобів, неочищених стічних вод, дощових змивів з автодоріг тощо. Це дає можливість підтримувати якість води на питних водозаборах, попереджати виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з погіршенням якості води», — говорить заступник голови РО ВЕЛ Олександр Майдаченко. Тому питання щодо проведення весняної промивки річки зараз активно порушують громадські екологи району. Зокрема, обговорювалося воно на засіданні правління районної громадської організації Всеукраїнської екологічної ліги у четвер, 20 лютого.
Для з’ясування ситуації щодо промивки річки члени правління провели розмову у телефонному режимі із начальником Регіонального офісу водних ресурсів річки Рось Петром Бабієм. На жаль, втішної інформації з вуст очільника структури, яка здійснює управління та контролює використання й відтворення поверхневих водних ресурсів у межах басейну річки Рось, не прозвучало. З огляду на складну ситуацію з опадами, своє бачення ситуації пан Бабій почав зі слів: «Все, мабуть, в руках Господа, бо вплинути на процес наповнення водосховищ ми не можемо».
Нагадаємо, що для здійснення промивки русла Росі в районі Стеблівського та Корсунь-Шевченківського водосховищ акумулюється великий запас води у верхніх по руслу ріки водосховищах. Але, за словами Петра Бабія: «Житомирщина суха, є водосховища «під нуль». Станом на 20 лютого загальне наповнення басейну становить 70%. Найгірше — по річці Роставиці — це основна притока на Житомирщині. Якщо за березень води не набереться, то, мабуть, за промивку думати не можна буде, бо немає зовсім води. Ще такого не було при моїй пам’яті».
У разі ж якщо природа змилостивиться на опади і басейн наповниться водою, промивку можна буде провести, за словами Петра Бабія, після 20-х чисел березня. Втім, дату промивки потрібно буде також обирати з врахуванням початку нересту риби, щоб штучна повінь не зашкодила біоресурсам річки — на цьому наголошували корсунські екологи.
Світлана Перець