Питання відновлення річки Рось на сьогодні чи не найгучніше звучить на всіх владних щаблях, зокрема й на рівні Міндовкілля. Це стимулює цілий ряд структур включитися в роботу. Це надихає громадських діячів, які роками і десятиліттями б’ються, мов риба об лід, у прагненні допомогти рідній річці, однак не мають важелів впливу на ситуацію. Врешті, це зрушує проблему з «мертвої точки».
Уже вдруге за місяць зібралося засідання Міжвідомчої групи під головуванням Міністра екології та захисту довкілля Руслана Стрільця, цього разу – в Черкасах. Отже, 21 вересня у приміщенні обласної військової адміністрації до обговорення питання відновлення річки Рось долучились учасники згаданої групи, а також екоактивісти. Хтось прибув особисто, дехто підключився онлайн.
Прибула до Черкасах і делегація з Корсуня у складі в.о. міського голови Віталія Мацюка, борця за річку Рось і автора петиції про її порятунок Владлена Ковтуна та представниці екоруху «Сейв Рось» Галини Добровольської.
Відбулося засідання за участі начальника Черкаської обласної військової адміністрації Ігоря Табурця, народних депутатів Андрія Стріхарского та Олега Бондаренка, очільника Головного управління Нацполіції в Черкаській області В’ячеслава Гуріна, керівництва Державного агентства водних ресурсів України, Державної екологічної інспекції України, Державної служби геології та надр України, представників Житомирської та Вінницької ОВА. Насамперед підсумували проміжні результати, далі – скоординували подальші дії.
Для міністра захисту довкілля Руслана Стрільця важливо було заслухати всіх, кому на попередньому засідання групи він давав чіткі доручення. Зрозумівши, як вони виконуються, він сфокусував увагу на напрацюванні плану конкретних дій щодо розв’язання проблем басейну річки Рось.
Так, було визначено першочергові завдання:
– Регіональному офісу водних ресурсів річки Рось переглянути режими експлуатації водосховищ, які мають ГЕС, та здійснювати щоденний контроль витрат води на них;
– Держводагентству спільно з місцевою владою визначити подальшу долю безхазяйних гідротехнічних споруд;
– Держгеонадрам спільно з Держводагентством активізувати роботу з відновлення проведення моніторингу підземних вод та обліку їх використання;
– Держекоінспекції підготували обґрунтовані пропозиції щодо проведення перевірок дотримання природоохоронного законодавства у басейні р. Рось.
«Розраховую на наступному засіданні спільно з народними депутатами обговорити інструменти щодо посилення відповідальності саме органів місцевого самоврядування за неналежну експлуатацію гідротехнічних споруд та невжиття заходів щодо збереження річок», – підсумував Руслан Стрілець.