Ну, не можна, не можна їхати в Карпати… І в цьому переконалася особисто. І не поділитися своїм досвідом не можу, адже це буде просто нечесно. Отож, там на Вас чекає насправді великий ризик…
Цей ризик – закохатися назавжди в гори і гірські потічки, в закарпатські спеціалітети, хлібосольних людей і захотіти залишитися тут. Все це відчулося під час прес-туру «Смак Закарпаття»*.
Це – Унгвар. Тут можна “замовляти” мрії
Тут можна загадати тисячу й одне бажання, які здійсняться на всі 100% (як гарантують місцеві жителі). Де ця заповітна місцина? А знаходиться вона в прикордонному місті на Заході України, поміж близько двох тисяч крон сакур. Ужгород, або якщо бути більш точним, — Унгвар.
«Замовляти» реалізацію мрій тут можна на кожному кроці, адже місто (якщо бути уважним) переповнене міні-скульптурками, які то тут, то там зручно «примостилися», аби неквапливо спостерігати за метушливими туристами. Побачили — тріть носики скульптурам, загадуйте бажання і чекайте на диво.
Для декого воно може бути на відстані витягнутої руки. Маю на увазі Ужгородський замок, який у 2009 році посів ІІ місце у конкурсі «Семи чудес Закарпаття» і захоплює не лише своєю багатою історією, а й неповторними легендами.
Воєводино. Кельтські традиції Закарпаття
Якщо ж метушливе велике місто – не Ваш формат, тоді курорт «Воєводино», що заховався поміж Карпат, смерек та гірської річечки, саме те, що треба. Всього там якихось 45 км від Ужгорода – і Ви опиняєтеся в місці повного релаксу душі і тіла. Тут на вас чекають SPA-центр, банний комплекс, квест-кімната, мотузковий парк, кінні прогулянки, риболовля, міні-гольф, велотури, квадроцикли. Можна спробувати також кельтські традиції купання в чанах. Для сімей з дітьми «Воєводино» — ідеальний варіант відпочинку. Малечі тут не буде коли нудьгувати, адже їхнє дозвілля в руках «Дитячого клубу», що пропонує різноманітну розважальну програму.
Перепочили? Тоді гайда замками Закарпаття !
Гарні? Так. Величні? Безсумнівно. Мова про замки Шенборна, Сент Міклоша та Паланок. Український турист вже зуб з’їв на них, але все одно повертається до них знов і знов. Бо зачаровують. Звернемо увагу на найцікавіші факти про ці архітектурні шедеври.
В замку Шенборна 365 вікон, що дорівнює кількості днів у році, кімнат 52 — саме стільки ж тижнів на рік, 12 входів і виходів як місяців у році. Ставок, що розташований на території замку, є копією карти Австро-Угорщини. А от старовинна фортеця «Сент-Міклош» була свідком однієї з найдраматичніших історій кохання в Європі між княгинею Ілоною Зріні та графом Імре Текелі. Унікальною історичною і військово-архітектурною пам’яткою є Мукачівський замок Паланок. Колодязь на його території визнано найглибшим на Закарпатті. Його глибина сягає 85 метрів. Сам же замок знаходиться на високій горі вулканічного походження.
Термально-екстремально
Після піших мандрівок, які, повірте, дуже вимотують, так хочеться дати відпочинок ногам. І положення лежачи тут є найкращим. А якщо ще й у приємно теплій воді, то тим краще. У такій, як, приміром, у Береговому — містечку, де так відчувається вплив сусідньої Угорщини, що можна і не зрозуміти свою солов’їну. Містечка, відомого своїм термальним оздоровчим комплексом «Жайворонок-Пачирта». Завдяки особливому хімічному складу, термальні води мають унікальну властивість лікувати понад 80 захворювань. Не зловживаючи, оскільки перебувати довше 2-х годин у басейнах з температурою води +30 С — +45 С не рекомендується, можна оздоровитися на кілька років наперед.
Славиться не лише своїми термальними водами, а й цікавим оформленням басейнів, оздоровчий комплекс в селі Косино. Це саме тут у повітрі «висить» кран, а з нього витікає вода. Ну, точнісінько тобі, як водоспад. А ще тут можна скупатися під велетенською чашкою з-під кави, відчути себе королем чи королевою, «примірявши» царський трон, і досхочу вживати корисну і лікувальну мінеральну воду.
Там, де гори, полонини…
Не менш корисним за лікувальні води є гірське свіже повітря. Підійміться серпантинними дорогами до відпочинкового комплексу «Кам’янка», що в смт Межигір’ї, і ви опинитеся в самому серці Карпат. Від краєвидів, які відкривають перед вам, перехоплює подих. З одного боку видніється ще вкрита снігом вершина, з іншого — гори зі смарагдово-зеленими смереками, ялинами. Відпочинок у «Кам’янці» для тих, хто хоче втекти від шуму і стресів сучасного життя.
Ввібрати ж силу і красу Карпат чи не найліпше понад берегами романтичного озера Синевир, яке є одним із семи чудес України. І не вірте тим, хто каже, що Синевир нібито є одним із найбільших розчарувань туриста, що тут немає нічого особливого. Є. Треба лише вміти розуміти гори. А вони розмовляють мовою тиші.
Валентина Довгопола
*Прес-тур «Смак Закарпаття» було проведено в рамках проекту «Карпатський портал», що фінансується за рахунок гранту від королівства Норвегії через Норвезький фінансовий механізм та співфінансується з державного бюджету Словацької Республіки.