Свято Андрія Первозванного, або просто Андрія – це не тільки релігійне свято, але й народне. Люди вважають, що ніч з 12 на 13 грудня наповнена чарами.
Символ свята: калита.
Звичаї: молодіжні вечорниці (парубоча складка); дівочі гадання; витанцьовування; кусання калити.
Обрядові страви : калита; вареники.
Свято Андрія – першого з апостолів, хто пішов слідом за Ісусом Христом, – здавна є часом молодіжних гулянь, коли юнаки і дівчата шукають собі пару для майбутнього подружнього життя. На Андрія жінки не печуть хліб, не шиють і не прядуть. В ніч проти Андрія хлопці мають найбільші права. Це – єдина ніч у році, коли парубкам люди вибачають усі бешкетування.
Андрієва ніч допомагає незаміжнім дівчатам пізнати свою долю: чи доведеться ще рік дівувати, чи на щасливицю чекає вдале заміжжя. Гадати слід у ніч перед святом. Одним із найпоширеніших способів гадання є випікання балабушок (маленькі тістечка круглої форми з білого борошна). Для балабушок треба носити воду… ротом. Хлопці теж не гають часу — до їхніх святкових «обов’язків» уходить якомога більше смішити дівчат, щоб вони воду не донесли до місця призначення. Коли балабушки уже спечені, кожна дівчина позначає своє тістечко (можна папірцем, ниткою тощо); на підлогу стелять рушник, на нього розкладають балабушки. Потім до них пускають собаку та слідкують, чию балабушку та яким чином пес з’їсть першою. Першою вийде заміж та дівчина, чия балабушка буде з’їдена першою. Якщо пес віднесе тістечко з рушника вбік, хазяйці цієї балабушки судилася доля далеко від рідних країв. Погано, якщо собака не з’їсть балабушку, а лише надкусить.
Також дівчата знімають по одному чобітку чи черевику і вимірюють від стола до порога, чий перший чобіт на поріг стане, та перша заміж піде. Іноді чоботи перекидають через хату або ворота і дивляться, куди носком впаде — туди і заміж піде. Хлопці часто в засідці чекають миті, коли чоботи почнуть падати, а потім беруть собі, який кому до вподоби, та вимагають від дівчат викупу: макітру вареників, танець або ж поцілунок.
Та найцікавіший епізод свята – веселощі із калитою – обрядовим коржем, випеченим із білого борошна. Калиту потрібно прикрасити і підвісити до сволока на стелі за допомогою червоної стрічки. Це урочисте дійство супроводжується словами:
«У небо, наша калита, у небо,
А ти, сонечко, підіймись
Та нас подивись.
Ми калиту чіпляємо.
На місяць поглядаємо,
Свою долю-радість закликаємо…»
А вже після цього починаються веселощі — адже кожен парубок хоче відкусити шматочок цієї особливої паляниці!
Народні прикмети:
- Якщо у цей день піде сніг і не розтане, то він буде лежати ще 110 днів.
- Перед тим, як набрати з ополонки води, її слухали. Якщо чувся шум – до заметілі, а якщо стоїть тиша, – то зима буде спокійною.
- Якщо у цей день морозно, але ясно, – до доброго і гарного врожаю.
- Якщо в Андріїв день вогонь у печі горить червоним полум’ям, то скоро почнеться зима, а якщо білим – відлига.
- Якщо до 13 грудня не випаде сніг, зима буде тепла й малосніжна, якщо випаде – холодна й сніжна.
- Якщо тиха вода – хороша зима, шумна – тріщатимуть морози, будуть бурі, заметілі.