Найперша і найзагрозливіша причина загибелі людей на Черкащині – дорожньо-транспортні пригоди. «Коли ми проаналізували статистику смертності у надзвичайних ситуаціях, то не очікували такого висновку, — зауважує з цього приводу начальник Управління ДСНС Черкаської області Андрій Даник, — адже зазвичай вважалося, що зусилля рятувальників повинні бути спрямовані на порятунок людей на пожежах. Як виявилося, пожежі – це лише третя за кількістю випадків причина загибелі людей. На другому місці – трагедії на воді».
Наша розмова із керівником Управління ДСНС Черкащини відбулася під час нерядової події у пожежно-рятувальному підрозділі Корсунь-Шевченківського району, в якій брав участь Андрій Даник. 3 грудня він передав колегам-корсунцям спеціальний аварійно-рятувальний автомобіль CАРМ-Л, оснащений найоб’ємнішим набором обладнання для порятунку людей, заблокованих в автівках.
Цими днями таких автомобілів по області розподілили всього два, другий попрямував на Жашківщину. Тому цікавлюся в керівника обласного Управління ДСНС, яким критерієм керувалися, виділяючи автомобіль саме для Корсунь-Шевченківського підрозділу?
— Кількість дорожньо-транспортних пригод, — однозначно відповідає Андрій Даник.
— Статистика ДТП у нас чимала: з початку року сталося близько 140 випадків. На щастя з травмованими були одиничні ДТП, проте в попередні роки ми виїздили не один раз на такі тяжкі аварії, коли була потреба деблокувати з авто потерпілих, — доповнює тему красномовним фактажем начальник Корсунь-Шевченківської рятувальної служби Анатолій Здор. — Думаю, цей автомобіль буде конче потрібний нам, щоби якнайшвидше надавати допомогу потерпілим. Особливо зважаючи на той факт, що зараз на трасі Київ-Ізварине проводиться капітальний ремонт, який робить її швидкісною, а це однозначно спровокує збільшення аварійності.
— Траса державного значення Київ — Ізварине ремонтується в рамках проєкту «Велике будівництво», а для сучасних трас повинен бути сучасний захист, — зауважує Андрій Даник. — Тому вже другий рік в області іде реалізація програми по забезпеченню підрозділів спецавтомобілями. На цей час Черкащина вже має 7 таких автомобілів. Найближчим часом очікуємо надходження ще кількох.
Рятувальний автомобіль CАРМ-Л обладнаний на базі моделі «Ford ranger» підвищеної прохідності. Його вартість становить більше 3 мільйонів гривень. Автомобіль оснащений різного типу ножицями та різаками по металу, укомплектований масляною станцією, яка призначена створювати тиск для роботи гідравлічних ножиць. Є серед обладнання пневматичні подушки-домкрати і балони, які їх накачують: гумові подушки-домкрати можуть підняти вагу до 20 тонн на кілька десятків сантиметрів, а саме будь-яку конструкцію, яка придавила автомобіль або ж сам автомобіль. Є також спеціальні упори, які фіксують автомобіль під час евакуації з нього постраждалих, бензоінструмент, молотки, кувалди, сокири, призначені для деблокування потерпілих, заблокованих усередині автівок, попереджувальні стовпчики та стрічки для огородження місця пригоди, пристрій для подачі повітряно-пінної суміші для гасіння невеликого загоряння, освітлювальна установка, аварійно-сигнальні ліхтарі.
За місяць надійде також медичне устаткування, включаючи дефібрилятори, для надання першої допомоги потерпілим.
Найближчим часом рятувальники пройдуть інструктаж з роботою автомобільного устаткування, після чого автомобіль буде поставлений на бойове чергування.
Світлана Перець