На вихідних багатьом захочеться вийти до лісу, парку чи річки. Але пам’ятайте, що з відпочинку на природі можна повернутись додому не лише з безліччю приємних вражень, а й із… небезпечними хворобами. Одна з них – хвороба Лайма.
На Корсунщині в останні роки стрімко зростає захворюваність на хворобу Лайма. Перший випадок був зареєстрований у 2003 році, на сьогодні ми маємо 19 неблагополучних населених пунктів в районі, де щорічно реєструються випадки захворювань на Лайма. В 2018 році в районі зареєстровано 38 випадків цього захворювання проти 18 випадків у 2017 році.
Заразитися хворобою Лайма може кожен, хто потрапляє в місцевість, де захворювання ендемічне, тобто на території, де щорічно реєструються випадки захворювання на цю інфекцію. Ця хвороба однаково вражає людей різної статі і віку. Оскільки хвороба Лайма може протікати дуже важко, супроводжуючись різноманітними симптомами (від сильних головних болів до неврологічних розладів і порушень, що нагадують ревматоїдний артрит), зрозумілим є те занепокоєння, яке викликає це захворювання.
Зараження виникає при укусі кліщем. В організм людини збудники хвороби потрапляють зі слиною кліща, після чого з потоком лімфи та крові переміщуються у внутрішні органи, суглоби, центральну нервову систему. Вони можуть роками зберігатися в організмі людини, обумовлюючи хронічний розвиток хвороби. Інкубаційний період триває від двох до п’ятдесяти днів. Виділяють три стадії хвороби Лайма. Під час першої на місці укусу з’являється кільцевидне почервоніння, що швидко росте. Лімфатичні вузли збільшуються і стають болючими. За декілька тижнів або місяців без лікування хвороба переходить у другу стадію — неврологічних та кардіологічних ускладнень. Починаються неврологічні розлади й порушення діяльності серця. Третя стадія супроводжується ураженням суглобів. Найчастіше запальний процес охоплює колінні, ліктьові, міжфалангові і скронево-нижньощелепові суглоби.
У хвороби Лайма ще багато незрозумілого. Досі відсутні належні методи боротьби з цим захворюванням. Найбільш дієвим засобом захисту є дотримання запобіжних заходів в районах, де поширені кліщі-переносники, і раннє виявлення перших ознак захворювання. На щастя, хворобу Лайма на будь-якій стадії з успіхом можна лікувати антибіотиками широкого спектру дії. Якщо лікування розпочато вже на першій стадії, значно знижується ймовірність розвитку неврологічних, серцевих і артритоподібних ускладнень. У більшості пацієнтів хвороба Лайма повністю виліковується навіть на третій стадії, але в цих випадках інколи необхідна госпіталізація, і антибіотики потрібно вводити внутрішньовенно. Дуже важливо обов’язково звернутись до лікаря.
Щоб уберегти себе і своїх рідних від хвороби Лайма, слід добре підготуватися до прогулянки на природі. Під час мандрівок потрібно триматися середини стежки. Місце для привалів або табору для сну на природі звільніть від сухої трави та гілок у радіусі 20-25 м. Найпростіший і надійний спосіб захисту під час прогулянки в лісах — обрати світлий однотонний одяг, що закриває відкриті ділянки шкіри й щільно прилягає до тіла. Вдягніть довгі штани, заправивши їх у шкарпетки, сорочку з довгими рукавами, капелюх, закрите взуття. Обов’язково періодично оглядайте себе. Доки «хижак» мандруватиме вашим тілом (близько 2 годин), ви встигнете виявити його, оскільки присмоктується кліщ не одразу. Насамперед бережіть ділянки тіла, де шкіра ніжна і тонка, — голову, шию, живіт, ділянки під пахвами й молочними залозами. Особливо ретельно треба обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. Вдома одразу потрібно змінити одяг, білизну, ретельно оглянути покривало, на якому відпочивали, все випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому, оскільки витрушування одягу не позбавляє від кліщів. Обережно з букетами квітів — на них можуть ховатися паразити! Якщо разом із вами на природі перебував і ваш собака — його теж слід оглянути до того, як впустити до помешкання.
Оксана Корнієнко,
помічник лікаря-епідеміолога ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України»