«У рік 1031 Ярослав, зговорившись із Мстиславом, братом своїм, пішов на ляхів, і взяв знову од них гради червенські, і повоював землю Лядську, і, багатьох ляхів звідти привівши, посадив їх по Росі-ріці, де вони живуть і до сього дня. І поставив там городи Корсунь і Триполь (Трипілля)». (Густинський літопис)
Сьогодні ми все частіше задаємося питанням походження свого народу, свого краю, свого міста, села. Бо врешті починаємо відчувати себе Великою Нацією, народом з багатющою історією, з міцним предковічним корінням. Неоціненну допомогу в цьому усвідомленні дають історичні і краєзнавчі розвідки, відкриті загалу архаїчні джерела, ґрунтовні наукові праці істориків. Таку об’ємну наукову роботу, вміщену у чотириста тридцять сторінок друкованого видання, днями презентував корсунцям Корсунь-Шевченківський заповідник.
Мова – про щойно видану «Хрестоматію з історії Корсунщини ХІ – початку ХІХ століть», упорядником якої є кандидат історичних наук, завідувач історичного музею Станіслав Степенькін. Рядки з древнього літопису, наведені вгорі, які занурюють читача у староденні часи і підводять до початку заснування нашого славного міста над Россю, — саме звідти.
Загалом читач знайде у «Хрестоматії» подані у хронологічній послідовності витяги з документів часів Русі, Великого князівства Литовського, Речі Посполитої, часів Козаччини, Російської імперії, уривки з наукової літератури, які розповідають про історію Корсунщини.
Оцінивши непересічну значимість цієї книги для всіх поціновувачів історії рідного краю, варто також гідно оцінити й величезний труд її автора. Про роботу в архівах історики згадують як про титанічну працю, Станіслав Юрійович же затратив на це понад 10 років, вивчив і дослідив тисячі джерел, упорядкував отримані дані, видрукував і презентував їх загалу в унікальному виданні. Нині його колеги-науковці говорять про «Хрестоматію з історії Корсунщини ХІ – початку ХІХ століть» як про найбільше досягнення не тільки автора, а й Заповідника.
Високо оцінили це видання й освітяни, особливо підкресливши її значення для школярів та студентів. Адже заглибитись в минуле, щоб зробити крок у майбутнє – такий єдино вірний шлях для виховання нашого підростаючого покоління у дусі патріотизму і любові до рідного краю. Завідуючий методкабінетом відділу освіти Дмитро Антонов відзначив, що ця книга підніме наукову діяльність нашої молоді і що відділ освіти потурбувався придбати для шкіл 10 екземплярів видання. Слід сподіватися, що свіжий історичний фоліант корсунського науковця займе гідне місце також на полицях бібліотек та приватних книгозбірень усіх, хто закоханий в історію рідної Корсунщини.
Світлана Перець